Відбулась XІV Науково-технічна рада (НТР) Національного природного парку «Гуцульщина».

Перед початком роботи члени Науково-технічної ради на запрошення директора Парку Василя Пророчука оглянули нове адміністративне приміщення НПП «Гуцульщина», ознайомилися зі станом справ щодо завершення всіх робіт та введення споруди в експлуатацію, а також відвідали Маєток Святого Миколая.

Відкриваючи засідання, у вступному слові голова НТР Василь Пророчук відзначив, що в поточному році колектив Парку працював злагоджено й посилено, що дало відповідні результати. За рейтинговими оцінками Державної служби заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України НПП «Гуцульщина» входить у трійку кращих Парків України. Директор НПП «Гуцульщина» вже вкотре наголосив, що ці успіхи були б неможливими без прекрасного колективу, всесторонньої співпраці, розуміння, ініціативності керівництва та працівників всіх відділів і ПНДВ.

Першим на порядку денному розглядалось питання розробки геоінформаційної системи НПП «Гуцульщина». Доповідач — Віталій Брусак, завідувач лабораторією інженерно-географічних, природоохоронних і туристичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат географічних наук, надав вичерпну інформацію членам НТР про те, що таке геоінформаційна система (ГІС) та яким чином її можна використовувати для виконання функціональних завдань, покладених на Парк. Зокрема, Віталій Пилипович зазначив, що ГІС — це дуже зручний в користуванні автоматизований набір карт, до якого можна приєднати табличну базу даних. За словами В. Брусака, створення геоінформаційної системи є досить складним і відносно довгим процесом (біля двох років), але впровадження в дію ГІС матиме велике значення для всього Косівського району.

Відповідаючи на запитання членів НТР про те, хто виконуватиме і хто фінансуватиме даний проект, Віталій Брусак поінформував, що здійснювалися запити в Державну службу заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на виділення коштів для створення ГІС у 2009-2010 рр. (у зв’язку з кризою їх виділено не було). Щодо виконавців, то, на думку В. Брусака, початкові роботи, як то оцифрування планшетних карт, вже потрохи проводять самі працівники Парку, а при наявності фінансування, є солідні фахівці, які пройшли відповідне стажування за кордоном і можуть якісно виконати даний проект.

При обговоренні даного питання перший заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області Василь Головчак висловив думку, щоб було фінансування робіт по створенню ГІС, треба зараз максимально використати можливості місцевих ресурсів, обласного екологічного фонду та грантів. Науковий співробітник НПП «Гуцульщина», пошукач наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва Василь Лосюк зазначив, що УкрНДІ «Гірліс» колись брав участь у створенні ГІС і в даному НДІ залишилась методика проведення таких робіт, яку можна використати при створенні ГІС Парку. Наукова рада схвалила створення геоінформаційної системи НПП «Гуцульщина».

Далі НТР заслухала завідувача наукового відділу НПП «Гуцульщина», кандидата біологічних наук Любомира Держипільського, який представив проект плану науково-технічних заходів на виконання теми «Літопис природи», тематичного плану НПП «Гуцульщина» на 2010 рік. Спочатку Любомир Михайлович зазначив, що плани 2009 року повністю виконані. Далі він поінформував членів НТР, що, за останніми даними інвентаризації флори і фауни, на території Парку виявлено 1539 видів рослин і 1379 видів тварин, з яких 58 видів рослин та 68 видів тварин занесені до Червоної книги України, понад 250 видів — до різних списків і конвенцій. Щодо планів на 2010 рік, то Любомир Держипільський наголосив, що пріоритетними в 2010 році будуть видання книги «НПП «Гуцульщина». Рослинний світ», посадка тису ягідного, моніторинг водойм і грунтів, фенологічні спостереження, картування раритетних видів, доповнення колекцій (фотоколекцій, гербарних зразків, муляжів тварин), ну і, звичайно, започаткування геоінформаційної системи.

Виступаючи при обговоренні даного питання, головний природознавець НПП «Гуцульщина» Іван Чернявський і начальник відділу служби державної охорони та збереження природних екосистем НПП «Гуцульщина» Іван Кашевко висловили зауваження до проекту плану науково-технічних заходів про облаштування постійної пробної площі (ППП) в смерековому пралісі Космацького лісництва, засумнівавшись у самій наявності такого пралісу.

Василь Пророчук і Василь Головчак, для вирішення цього спірного питання, запропонували створити відповідну комісію і обстежити такі площі.

Далі НТР розглянула клопотання ВАТ «Модем» погодити матеріали вибору земельної ділянки під будівництво волоконно-оптичної лінії зв’язку «Чернівці — Яблуниця» для ЗАТ «УМЗ», яка буде частково проходити територією НПП «Гуцульщина». Лист голови правління Л.М. Кобальчука зачитав виконроб Петро Лобчук, який наголосив, що прокладання даної волоконно-оптичної лінії зв’язку проводитиметься з використанням сучасних технологій, вздовж грунтової дороги, з протилежної сторони якої вже прокладена інша траса волоконно-оптичного кабелю; роботи здійснюватимуться у весняний період, без шкоди для довкілля. Землю не вилучатимуть. Петро Васильович запевнив членів НТР, що всі дії ВАТ «Модем» при прокладанні цієї волоконно-оптичної лінії будуть погоджуватися з НПП «Гуцульщина».
Дане клопотання не викликало заперечень, оскільки таку лінію вже прокладено іншим підприємством з аналогічною технологією. Тому НТР прийняла рішення: «Вважати можливим прокладання траси волоконно-оптичної лінії зв’язку ВАТ «Модем» територією НПП «Гуцульщина» при умові виготовлення та узгодження в робочому порядку відповідної технічної документації».

Далі НТР розглянула проект плану проведення санітарно-оздоровчих заходів НПП «Гуцульщина» на 2010 рік, який представив начальник відділу служби державної охорони та збереження природних екосистем НПП «Гуцульщина» Іван Кашевко. Спочатку доповідач зупинився на виконанні відповідного плану за 2009 рік, а також відповів на запитання і зауваження членів НТР, зокрема щодо заміни рубок переформування на суцільно-санітарні рубки. Враховуючи залишок невикористаного ліміту поточного року, І. Кашевко запропонував членам Науково-технічної ради погодити проект плану проведення санітарно-оздоровчих заходів НПП «Гуцульщина» на 2010 рік в обсязі 2000 м3.

Заступник директора — начальник відділу рекреації та екологічної освіти Анастасія Костюк звернула увагу присутніх на перевищення погодженого на дванадцятій НТР ліміту суцільно-санітарних рубок НПП «Гуцульщина» у зв’язку із заміною рубок переформування на суцільно-санітарні рубки і висловила сумнів у юридичній чистоті такої заміни.

Василь Головчак підтримав позицію І. Кашевка щодо необхідності в даній конкретній ситуації такої заміни через неможливість проведення на зазначеній території рубок переформування, а також можливого масового розмноження короїда в разі бездіяльності.

При розгляді планів проведення санітарно-оздоровчих заходів ДП «Кутське лісове господарство» та Косівського РП «Райагроліс» у 2010 році виникла досить жвава дискусія. Доповідали дане питання директор ДП «Кутське лісове господарство» Роман Бойчук (представив на розгляд НТР проект плану проведення санітарно-оздоровчих заходів на 2010 рік в обсязі 12 тис. м3, а також відповів на запитання членів НТР) і державний районний мисливствознавець Геннадій Лавріщев, який, у зв’язку зі збільшенням популяції диких свиней в мисливських угіддях, що розташовані на території НПП «Гуцульщина», для регулювання чисельності і проведення селекційного відстрілу попросив членів НТР погодити ліміт відстрілу трьох диких свиней та надати погодження на отримання дозволу на селекційний відстріл. На підтвердження свого прохання Геннадій Миколайович надав зведену відомість обліку диких свиней, проведених в грудні 2009 року в мисливських угіддях Косівського району, а також відношення головного державного інспектора ветмедицини Косівського району І.Г. Щура.

В обговоренні даного питання виступило багато членів НТР. Зокрема, перший заступник голови Косівської районної державної адміністрації, депутат Косівської районної ради Іван Грималюк висловив багато зауважень щодо технічних моментів проекту плану проведення санітарно-оздоровчих заходів ДП «Кутське лісове господарство» у 2010 році.

Іван Кашевко зазначив, що останнім часом керівництво ДП «Кутське лісове господарство» не виконує рішень Науково-технічної ради НПП «Гуцульщина», зокрема вимог щодо обов’язкового погодження в робочому порядку конкретних ділянок, на яких проводяться санітарно-оздоровчі заходи, з головним природознавцем НПП «Гуцульщина» І. Чернявським, науковим відділом і відділом служби державної охорони та збереження природних екосистем НПП «Гуцульщина». Іван Петрович висловив сподівання, що при новому керівнику такого не буде. Крім того, І. Кашевко поінформував членів НТР, що на території ДП «Кутське лісове господарство», що входить до складу Парку без вилучення у землекористувача, здійснюється лісовпорядкування Львівською лісовпорядчою експедицією, а керівництво ДП «Кутське лісове господарство» навіть не довело до відома цю інформацію дирекції НПП «Гуцульщина».

Василь Пророчук та Іван Чернявський запропонували зобов’язати ДП «Кутське лісове господарство» подати підсумкові матеріали лісовпорядкування на погодження до Науково-технічної ради НПП «Гуцульщина».

Василь Головчак запевнив членів НТР, що без погодження НТР НПП «Гуцульщина» Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області не розглядатиме матеріали лісовпорядкування ДП «Кутське лісове господарство». Щодо ліміту на відстріл диких звірів, то за словами Василя Федоровича, ліміт на 2010 рік має погоджуватися в жовтні 2009 року, тобто термін погодження вже минув. Можливим є погодження на отримання дозволу на селекційний відстріл.

Анастасія Костюк поінформувала членів НТР, що в останній час їй, як заступнику директора, начальнику відділу рекреації та екологічної освіти НПП «Гуцульщина» часто телефонують вчителі шкіл району про випадки незаконного полювання в мисливських угіддях, які розташовані на території НПП «Гуцульщина», хоча ні Науково-технічна рада, ні керівництво Парку ніяких погоджень на це не надавали.

Після грунтовного розгляду Науково-технічна рада вирішила:

  1. Погодити проект плану проведення санітарно-оздоровчих заходів ДП «Кутське лісове господарство» у 2010 році в обсязі 12 тис. м3 в цілому, але з врахуванням всіх зауважень членів Науково-технічної ради. Конкретні ж ділянки, на яких будуть проводитися санітарно-оздоровчі заходи, необхідно погодити з головним природознавцем НПП «Гуцульщина» І. Чернявським, науковим відділом і відділом служби державної охорони та збереження природних екосистем НПП «Гуцульщина», після чого даний проект плану рекомендувати на погодження у Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області і затвердження в Державну службу заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
  2. Зобов’язати ДП «Кутське лісове господарство» подати підсумкові матеріали лісовпорядкування на погодження до Науково-технічної ради НПП «Гуцульщина».
  3. Погодити ліміт рубок в рамках санітарно-оздоровчих заходів РП «Райагроліс» у 2010 році в обсязі 1844 м3 ліквіду і 287 м3 хворосту в цілому, а конкретні ділянки, на яких будуть проводитися санітарно-оздоровчі заходи, погоджувати в робочому порядку з головним природоохоронцем НПП «Гуцульщина» І. Чернявським, науковим відділом і відділом служби державної охорони та збереження природних екосистем НПП «Гуцульщина», після чого рекомендувати на погодження у Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області і затвердження в Державну службу заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
  4. Погодити ДП «Кутське лісове господарство» селекційний відстріл трьох диких свиней в мисливських угіддях, які розташовані на території НПП «Гуцульщина» без вилучення у землекористувачів, але за участю представників відділу служби державної охорони та збереження природних екосистем, наукового відділу, відділу рекреації та екологічної освіти НПП «Гуцульщина» і без застосування облав, гоночного полювання.

На закінчення член Науково-технічної ради, директор Яворівської ЗОШ І-ІІІ ст., кандидат педагогічних наук, член-кореспондент АПН, народний вчитель України Петро Лосюк, відзначивши великий внесок НПП «Гуцульщина» в екологічну освіту Косівщини, формування новітньої екологічної культури молодих гуцулів, подарував бібліотеці Парку нове видання «Сільська школа: реалії та перспективи» — матеріали регіональної науково-практичної конференції «Модель сільської школи майбутнього в Гуцульському регіоні України».

Василь Андріюк,
вчений секретар Науково-технічної ради НПП «Гуцульщина».