За екзотичними рослинами не треба далеко йти. Вони у достатній кількості є у розсаднику Національного природного парку «Гуцульщина».

Розсадник розташований на території Старокутського ПНДВ поблизу села Кобаки. Займає він поки що невелику площу — всього 1,1 гектара. Раніше в ньому вирощувалися в основному лісовідновлюючі й лісоутворюючі породи: ялиця, смерека, дуб, бук, клен, явір (одним словом різні) — для посадки лісу, але були невелика частка і декоративних.

Тепер ми маємо також деревця і для лісовідновлення, але перевагу віддаємо усе ж декоративним. Вони користуються величезним попитом як серед населення, так і серед організацій. Це й не дивно, бо маємо ми високоякісний і здоровий посадковий матеріал для озеленення площ, майданів, дворів обійсть шкіл, садків, адмінприміщень, тротуарів, присадибних ділянок. На відміну від завезених з-за кордону, наші саджанці акліматизовані для наших умов, добре приживаються і ростуть на території України. Реалізуємо посадковий матеріал усім бажаючим, ціни на нього невисокі і доступні будь-кому.

Маємо близько вісімдесяти видів декоративних дерев і кущів: різні туї (як за формою, так і за віком — вересковидну, колоновидну, пірамідальну юнацьку, шаровидну (є трьох видів), ялівці козачий, звичайний, колоновидний, кипарисовик (голубу форму, горіхоплідний), ялицю білу, тис ягідний, сосну корейська. Вирощуємо ми для бордюр і для живого плоту бирючину, самшит вічнозелений.

Багато є у нас листяних дерев і кущів: вейгела, дейція біла махровидна, магнолія біла, троянди декоративні різних сортів у брикетах, гібіскус сірійський (мальва біла і червона), каштан, горіхи грецький і чорний.

За короткий період діяльності Парку нам вдалося уже виростити солідну кількость саджанців. Всього тепер маємо більше ста тисяч готових для пересадки дерев і кущів різного віку.

Не обминаємо увагою і лікарські рослини. Тепер є у нас значні запаси ехінацеї і ромашки.

Поряд з розсадником нам дістався старий сад. Цього року ми його звільнили від старих і поламаних дерев, а на їх місце висадили 275 молодих деревець. Їх усіх нащепив сучасними популярними сортами наш головний лісничий Іван Чернявський. І що характерно. Аби хоч одна щепа не прийнялася: усі дуже добре прижилася.

Майстер розсадника Калина Семенюк щиро зізнається, що це якийсь незвичайний феномен, адже за 22 роки її роботи у даній сфері, вона вперше зустріла такий випадок, щоб таку велику кількість дерев нащепити, і аби це все прийнялося. Крім саджанців яблунь, готові запропонувати садоводам різні сорти груш, персиків, абрикосів, вишень, черешень. Маємо також кизил, смородину…

За допомогою працівників НПП «Гуцульщина» тепер кожен має можливість створити на своєму подвір’ї справжнє природнє диво, яке здатне викликати почуття щастя та потребу знову і знову повертатися сюди.

Василь Пророчук,
директор НПП «Гуцульщина»