Кожен по експонату — і буде музей!

Невдовзі у Національному природному парку «Гуцульщина» відкриється етнографічний музей. Добрим підґрунтям для реалізації ідеї є Укази Президента України “Про заходи щодо відродження традиційно народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні” (2 червня 2006 року), на виконання якого Кабінет Міністрів України розробив державну цільову програму створення туристично-мистецького комплексу “Маєток Святого Миколая”, та «Про збереження та популяризацію гуцульської культури» (2 вересня 2009 року), в якому з метою збереження і популяризації самобутніх культурно-історичних традицій, духовної і матеріальної гуцульської культури зокрема передбачено і розширення мережі музеїв народного мистецтва і побуту Гуцульщини.

Багатою матеріальною основою для майбутнього музею є відповідні кімнати-музеї, які працюють у нас уже декілька останніх років. Відрадно, що їхніми творцями і засновниками є самі працівники парку, який створений відносно і не так давно (Указ Президента України виданий у травні 2002 року).

Кожного року наш колектив на добровільних засадах навесні та восени організовано поповнює загальне зібрання старовинними речами, які відшуковує вдома, у родичів та сусідів. Різні предмети домашнього вжитку, що вже своє віджили і в сучасному інтер’єрі навіть виглядають старомодними та й не потрібними, для нашого народу, як історичні і культурні пам’ятки, становлять немалу цінність та неабиякий інтерес. Тому збагачувати колекції маємо чим, бо Косівщина є мистецьким центром Гуцульщини, осередком самобутніх прадавніх звичаїв і обрядів, ремесел і промислів місцевих майстрів, чиї високохудожні твори є справжньою перлиною української та європейської культури.

Славиться наш регіон також колоритним барвистим одягом, оригінальною музичною та пісенною культурою.

Тому-то з метою збереження та відтворення самобутньої історико-етнокультурної спадщини гуцулів, на виконання положень міжнародної Карпатської Конвенції про захист довкілля та сталий (збалансований) розвиток у Карпатському регіоні (2003 р.) ми і розробили проект створення живого «скансену» — музею під відкритим небом «Гуцульське село», який зводиться як туристичне поселення у формі гуцульського села з характерною для району традиційною сільською забудовою і елементами інтер’єрів (проект пройшов міжнародну апробацію і одержав позитивні рецензії), а також розроблений та реалізується туристичний проект «Маєток Святого Миколая», який, за оцінками фахівців, повинен стати карпатським «Артеком».

Наприкінці минулого року, у Миколаївські дні, у рамках реалізації саме даних проектів на території Шешорського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Гуцульщина» урочисто відкрито і освячено два рекреаційні будинки, в одному з яких працює кімната-музей. У ній представлено біля 150 експонатів старовинних речей — виробів місцевих майстрів декоративно-прикладного мистецтва: різьбярів, кушнірів, писанкарів, мосяжників, кераміків, ткачів, вишивальниць тощо.

19 грудня 2006 року на території НПП «Гуцульщина» в мальовничому місці під горою Клифа у селі Пістині гостинно відкрито перший будинок «Маєтку Святого Миколая», зведеного з дерева в оригінальному гуцульському стилі. У ньому облаштовано робочий кабінет та світлицю Святого Миколая, майстер-клас дитячої іграшки, а також кімнати-музеї Новорічно-Різдвяної іграшки та природи. Біля будинку працівники парку для хлопчиків і дівчаток збудували дитячий ігровий майданчик.

У кімнаті-музеї Новорічно-Різдвяної іграшки, деяким з яких є більше ста років, можна побачити, як люди з давніх часів вітали одне одного з Новим роком, Різдвом Христовим та Днем Святого Миколая. Іграшкові Діди Морози та Санта Клауси прибули до Маєтку у подарунок з різних країн світу. А ще тут є багато святкових листівок, різнобарвних ліхтариків та ялинкових іграшок-прикрас. Під стелею яскраво світиться люстра, прикрашена сріблястими скляними фігурками ангелів-охоронців.

У кімнаті-музеї природи, де вже є понад 500 експонатів, які яскраво і наочно розповідають про тварин та рослини мальовничих Карпат. Тут крім екскурсій проводяться екологічні заняття з учнями шкіл району. Сюди часто навідуються учасники різних екологічних форумів, які відбуваються на Косівщині.

Кімнати-музеї викликають захоплення у дітей як Косівщини, так і інших регіонів України та з поза її меж. Схвальні відгуки про їх роботу лунають і від дорослих. З оригінальними експонатами кімнат-музеїв ознайомилися делегації Польщі, Молдови і Естонії, народні депутати України, високопосадовці міністерств та секретаріату Президента, облдержадміністрації і обласної ради, учасники цьогорічних Всеукраїнського семінару з питань ефективного функціонування об’єктів природно-заповідного фонду та виїзного засідання координаційної ради Івано-Франківської облдержадміністрації з питань відпочинку та оздоровлення дітей, які відбулися на базі НПП «Гуцульщина».

Михайло Городенко