Озеро Лебедин (Лебедине) знаходиться на південному схилі хребта Лебедин на висоті 650 м серед букового лісу. Площа водного дзеркала складає 3500 м2, форма озера нагадує тупокутний трикутник.


У науково-популярній літературі є припущення щодо його карстового чи льодовикового походження, які не витримують жодної критики. При детальному обстеженні встановлено, що озеро має надзвичайно велику, як на свої скромні розміри, глибину, яка сягає за неперевіреними даними 28 м, зокрема 12-ти метровий шест, що опускався з лодки працівниками НПП, до дна не дістав).

Озеро має зсувне походження. З північного боку на схилі хребта чітко виділяється стінка відриву зсуву довжиною біля 100 м. Схил над озером сильно оголений, кам’янистий, великої крутизни. Гребінь хребта Лебедин – асиметричний. Поряд з озером знаходиться ще ряд замкнутих сухих кам’янистих заглиблень.

Озеро Лебедин – стічне. Стік відбувається у потік Палицький. Через велику кількість опаду листя в озері проходять інтенсивні процеси гниття, які збагачують води сірководнем. Прозорість води – невисока.

Над озером є смуга післялісових лук, тут зростає 17 видів рослин, занесених до Червоної книги України, це єдине відоме на території Парку місцезнаходження рідкісної орхідеї – малаксису однолистого.