Напередодні величного християнського свята Хрещення Господнього у Косівському районному центрі дитячої творчості відбулось фольклорне свято “Коляда — 2013”.

Ніде в Україні так не збережені прадавні традиції та звичаї святкування Новорічно-Різдвяних свят, як на Гуцульщині. Приносять вони людям багато щасливих, радісних, надзвичайно приємних подій. Але неможливо уявити Різдво без коляди. 17 січня, цілий день, в центрі дитячої творчості м. Косова мелодійно лунали колядки та щедрівки. Виконували їх учасники свята, які приїхали із 39 загальноосвітніх закладів району. Це дійство вже стало традиційним і з кожним роком стає все масовішим.

Свято ще не розпочалось, а маленькі колядники уже прибували та милували око різнобарвними уборами та вертепами. Хтось приспівував колядку, хтось пританцьовував, а хтось демонстрував колоритний гуцульський одяг, який передається з покоління в покоління. Наступає урочиста мить — відкриття свята. Звучить радісна коляда у виконанні учнів Рожнівського НВК. За християнським звичаєм, як годиться, перше слово має духовний наставник — отець УГКЦ Юрій Корпанюк, який проводить спільну молитву та благословляє величне фольклорне свято “Коляда — 2013”. З вітальним словом до присутніх звертається заступник начальника відділу освіти Косівської РДА Наталія Волощук. Вона щиро дякує всім колективам за те, що зберігають самобутні звичаї, традиції і обряди Гуцульщини, бажає всім успішної коляди і закінчує свій виступ оригінальним доречним віншуванням.

Вже не один рік поспіль на свято “Коляди” прибуває Святий Миколай із свого Маєтку, що знаходиться на території національного природного парку “Гуцульщина”. Щораз він приходить до дітей з добрим словом та подарунками. І цього разу Миколай щиро вітав всіх учасників та гостей чудового фольклорного свята, бажав кожному гарного настрою, творчого натхнення, а найголовніше міцного здоров’я та цілий день вручав солодкі подарунки колядникам, які передали для дітей: Косівська РДА (голова Шинкарука Я. І.) і Київський міський благодійний фонд “Фудбенк” (голова Іванов В. В.).

Після урочистого відкриття свята-коляди розпочалась конкурсна програма.

Лунали найрізноманітніші, різножанрові колядки і щедрівки. Мелодійно та велично звучали трембіти, скрипки, цимбали, сопілки, інші гуцульські та народні інструменти, були і запальні гуцульські танці. Кожен колектив колядників намагався якнайкраще представити колядку своєї школи, населеного пункту, краю та всієї України. Всі учасники конкурсної програми дотримувались обрядових традицій свого села, селища, міста, демонстрували оригінальність етносу Гуцульщини, багатство фольклору. Звучали колядки сучасні, та ті, що донесені до наших днів з давніх-давен. А на закінчення виступу за звичай було віншування. Нелегко було приймати рішення досвідченому журі, у складі заступника завідувача відділу освіти Косівської РДА Наталії Волощук, методиста районного методкабінету Стефанії Гнатків, директора Яблунівського центру дитячої творчості Галини Ганзій, викладача Косівської школи мистецтв Василя Козьменчука, голови методоб’єднання вчителів музики району Ірини Шаль, вчителя-методиста Середньоберезівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ганни Гнатишак, методиста Косівського РЦДТ Світлани Морекіт, бо кожен виступ був оригінальним і заслуговував високої оцінки.

Вразив всіх присутніх виступ школярів із Косівського НВК “Загальноосвітня школа І ст. — гімназія — інтернат” (муз. кер. Романів І.І.). Їхні колядки звучали під чудовий супровід ансамблю сопілкарів. Композиція новорічно-різдвяної коляди у виконанні гімназистів відзначалась високою майстерністю виконання та доносила її глибокий зміст, що підкреслював дух волелюбності та веселої вдачі гуцулів. Саме цей колектив колядників отримав гран-прі і йому було надано право представляти Косівщину на обласному святі “Коляда — 2013”.

За оцінками журі районного фольклорного свята “Коляда — 2013”: І місце зайняла Стопчатівська ЗОШ І-ІІІ ст.; ІІ місце між собою розділили Середньоберезівська ЗОШ І-ІІІ ст. та Лючанська ЗОШ І-ІІ ст.; а Уторопське НВО, Косівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2 і Текучанська ЗОШ І-ІІ ст. посіли третю сходинку. Відзначено високий рівень підготовки та виконання колядок та щедрівок колективів Шешорської ЗОШ І-ІІ ст., Яблунівського ЦДТ, Старокутської ЗОШ І-ІІІ ст., Вижньоберезівської та Нижньоберезівської ЗОШ І-ІІ ст., а автентичністю привернули увагу і заслужили добре слово колективи Бабинської, Микитинецької ЗОШ І-ІІ ст. В коляді Річківської ЗОШ І-ІІІ ст. були використані трембіти, роги, традиційна троїста гуцульська музика та запальний аркан. Гарні колядки прозвучали у виконанні солістів Марчук Тетяни — учениці Косівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 та Марчук Юлії — учениці Старокутської ЗОШ І-ІІІ ст. Особливі слова подяки від журі висловила Стефанія Гнатків на адресу вчителів та музичних керівників колективів, що були представлені у конкурсній програмі. Саме їх значна заслуга у збереженні традицій, звичаїв та обрядів Гуцульщини з відзначення новорічно-різдвяних свят, зокрема колядок та щедрівок. На добре слово заслужила ведуча свята Радиш Ірина — учениця Рожнівського НВК.

Кажуть, що гуцульська коляда — найдавніша коляда в Україні. Потрібно берегти цей скарб, нашу щиру коляду, наші колоритні звичаї та обряди. Колядуймо спільно не тільки на таких святах, а й постійно у сім’ї, родині, школі, громадою. Молоде покоління покликано берегти духовні надбання багатьох поколінь, розвивати їх та передавати наступним поколінням. Звичайно, що такого дійства не відбулось би без організаторів свята та благодійників. Тому щира подяка всім, хто долучився до цього величного заходу. Особливі слова вдячності відділу освіти Косівської РДА (начальник Козьменчук В.Я.), НПП “Гуцульщина” (директор Пророчук В.В.), Косівському РЦДТ (директор Соколюк М.В.). Щира подяка дирекціям всіх загальноосвітніх установ району, які забезпечили участь колективів колядників у районному святі “Коляда — 2013”. Відрадно повідомити, що колектив Шешорської ЗОШ І-ІІ ст., учениця Косівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Марчук Тетяна, учениця Старокутської ЗОШ І-ІІІ ст. Марчук Юлія та учениця Рожнівського НВК Радиш Ірина візьмуть участь у величному регіональному духовному дійстві “Ой, радуся Земле…”, яке відбудеться в м. Коломиї, організатором якого є Коломийсько-Чернівецька Єпархія УГКЦ.

Бувайте здорові разом з діточками
Хай горя і смутку не буде між вами
Худібка і пчілка нехай ся ховає,
а град вогонь, туча нехай вас минає
Христос ся Рождає!

Текст і фото Катерини Лаврук